Skip to content

870 Ohio AveTrenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2012

Property Information

Block23810
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,361
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
11%
Improvement Value:$115,800
89%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+4.2%
2024$7,243+0.3%
2023$7,224+0.3%
2022$7,201+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2900, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1925