Skip to content

823 Mulberry St

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block23901
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,300
9%
Improvement Value:$102,200
91%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,526+4.2%
2024$6,263+156.9%
2023$2,438+0.3%
2022$2,430+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,356DeedBook 6485, Page 1132Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5239, Page 151

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4299, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1887