Skip to content

934 Indiana AveTrenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block23903
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
21%
Improvement Value:$49,700
79%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,643+4.2%
2024$3,496+0.3%
2023$3,487+0.3%
2022$3,476+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,582DeedBook 6448, Page 1992Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4242, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1920