Skip to content

915 Ohio Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block23904
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
10%
Improvement Value:$121,500
90%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+4.2%
2024$7,515-25.4%
2023$10,068+101.0%
2022$5,009+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft2,072DeedBook 6528, Page 483Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$194,500
Sq Ft2,072DeedBook 6431, Page 1041Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4904, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1920