Skip to content

729 Pine St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 30, 2004

Property Information

Block23906
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,400
13%
Improvement Value:$93,000
87%
Total Assessment$106,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,172+4.2%
2024$5,923+0.3%
2023$5,908+0.3%
2022$5,889+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4725, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1920