Skip to content

1016 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1898

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jan 26, 2016

Property Information

Block23908
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,900
20%
Improvement Value:$47,200
80%
Total Assessment$59,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,428+4.2%
2024$3,290+0.3%
2023$3,282+0.3%
2022$3,271+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6239, Page 1658Recorded1/27/2016

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4413, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1898