Skip to content

1038-1042 Ohio Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1894

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block24006
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
23%
Improvement Value:$58,100
77%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,380+4.2%
2024$4,203+0.3%
2023$4,193+0.3%
2022$4,179+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$253,000
Sq Ft1,246DeedBook 6462, Page 1701Recorded11/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5027, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 3241, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1894