Skip to content

729 Plum St

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$170,750
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block24103
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
11%
Improvement Value:$120,700
89%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+4.2%
2024$7,515-7.2%
2023$8,102+0.3%
2022$8,076+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,750

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 6305, Page 518Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4133, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1900