Skip to content

1041 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block24107
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
28%
Improvement Value:$34,400
72%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761+4.2%
2024$2,650+0.3%
2023$2,643+0.3%
2022$2,635+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 6179, Page 1218Recorded9/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1887