Skip to content

835 Cherry St

Trenton, NJ 08638

Built 1896

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block24109
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,900
25%
Improvement Value:$38,200
75%
Total Assessment$51,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,964+4.2%
2024$2,845+0.3%
2023$2,838+0.3%
2022$2,828+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft1,202DeedBook 6287, Page 1385Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 6020, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1896