Skip to content

1313 Indiana Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block24307
Lot7.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
7%
Improvement Value:$162,700
93%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+4.2%
2024$9,787+0.3%
2023$9,762+0.3%
2022$9,731+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,690DeedBook 6433, Page 261Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 6317, Page 954Recorded2/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$258,000
DeedBook 5606, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 2006