Skip to content

844 Plum St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block24309
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,800
27%
Improvement Value:$34,100
73%
Total Assessment$46,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,721+4.2%
2024$2,611+0.3%
2023$2,604+0.3%
2022$2,596+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,008DeedBook 6592, Page 1621Recorded6/6/2025

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,008DeedBook 6459, Page 1461Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5662, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1920