Skip to content

622 Ohio Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 1998

Property Information

Block24404
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
18%
Improvement Value:$31,000
82%
Total Assessment$37,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,193+4.2%
2024$2,104+0.3%
2023$2,099+0.3%
2022$2,092+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911