Skip to content

217 Miller St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$238,500
Last Sale Date
Feb 4, 2025

Property Information

Block24603
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,400
21%
Improvement Value:$23,400
79%
Total Assessment$29,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,729+4.2%
2024$1,659+0.3%
2023$1,655+0.3%
2022$1,649+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,500
Sq Ft1,224DeedBook 6582, Page 1368Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920