Skip to content

1308 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 1993

Property Information

Block24803
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
10%
Improvement Value:$58,400
90%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,782+4.2%
2024$3,630+0.3%
2023$3,621+0.3%
2022$3,609+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920