Skip to content

821 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1913

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Dec 28, 2006

Property Information

Block24804
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
12%
Improvement Value:$56,200
88%
Total Assessment$63,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,689+4.2%
2024$3,541+0.3%
2023$3,532+0.3%
2022$3,520+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5557, Page 165

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 3680, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1913