Skip to content

216 Ellis Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2023

Property Information

Block24902
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
9%
Improvement Value:$87,900
91%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,834+4.2%
2024$6,558+0.3%
2023$6,541+0.3%
2022$6,520+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,000
Sq Ft1,126DeedBook 6375, Page 370Recorded7/24/2019

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4299, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1917