Skip to content

27 Cain Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1910

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Apr 28, 2009

Property Information

Block24906
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,100
14%
Improvement Value:$43,600
86%
Total Assessment$50,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,941+4.2%
2024$2,822+0.3%
2023$2,815+0.3%
2022$2,806+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5998, Page 456

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5313, Page 287

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2303, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1910