Skip to content

702 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Jul 12, 1995

Property Information

Block25001
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,154
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
33%
Improvement Value:$112,200
67%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,659+4.2%
2024$9,269+0.3%
2023$9,246+0.3%
2022$9,216+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 2969, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1950