Skip to content

642 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 24, 2005

Property Information

Block25002
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S 765SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage580
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
61%
Improvement Value:$22,200
39%
Total Assessment$56,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,295+4.2%
2024$3,162+0.3%
2023$3,154+0.3%
2022$3,144+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4987, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1950