Skip to content

238 Passaic St

Trenton, NJ 08618

Built 1886

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block2503
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,767
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
16%
Improvement Value:$29,600
84%
Total Assessment$35,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,048+4.2%
2024$1,965+0.3%
2023$1,960+0.3%
2022$1,954+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$87,000
Sq Ft1,767DeedBook 6567, Page 1932Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 6035, Page 536

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5173, Page 144

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4696, Page 216

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4048, Page 163

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 2556, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1886