Skip to content

56 N Olden Ave

Trenton, NJ 08609

Vacant Land

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block25703
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,659+4.2%
2024$1,592+0.3%
2023$1,588+0.3%
2022$1,583+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 3234, Page 292