Skip to content

1288 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block25902
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
15%
Improvement Value:$30,600
85%
Total Assessment$36,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,088+4.2%
2024$2,004+0.3%
2023$1,999+0.3%
2022$1,993+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,308DeedBook 6445, Page 599Recorded6/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1901