Skip to content

27 N Olden Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block26003
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800
29%
Improvement Value:$11,900
71%
Total Assessment$16,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$969+4.2%
2024$930+0.3%
2023$927+0.3%
2022$924+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$23,000

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 6247, Page 435Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$14,000

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 6231, Page 1216Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 6098, Page 25

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 2510, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1900