Skip to content

112-118 N Hermitage Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block2601
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB 11760 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,760
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
29%
Improvement Value:$206,800
71%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,893+4.2%
2024$16,211+0.3%
2023$16,170+0.3%
2022$16,118+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft11,760DeedBook 6218, Page 1127Recorded5/18/2015

Property Sale

Sale
$27,334
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950