Skip to content

46 Murray St

Trenton, NJ 08618

Built 1896

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block2605
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
18%
Improvement Value:$39,800
82%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,813+4.2%
2024$2,700+0.3%
2023$2,693+0.3%
2022$2,684+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 5904, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1896