Skip to content

112-114 Freeman Lane

Trenton, NJ 08609

Built 1950

Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block26401
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
50%
Improvement Value:$26,000
50%
Total Assessment$51,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,988+4.2%
2024$2,867+0.3%
2023$2,860+0.3%
2022$2,851+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950