Skip to content

11 S Cook Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1897

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Apr 25, 2007

Property Information

Block26503
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,251
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,000
18%
Improvement Value:$27,100
82%
Total Assessment$33,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,920+4.2%
2024$1,843+0.3%
2023$1,838+0.3%
2022$1,832+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 5618, Page 177

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 5002, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 4338, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1897