Skip to content

342 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2014

Property Information

Block26504
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
21%
Improvement Value:$19,700
79%
Total Assessment$24,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,439+4.2%
2024$1,381+0.3%
2023$1,377+0.3%
2022$1,373+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 6148, Page 1669

Property Built

Built

Year Built: 1901