Skip to content

326 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1896

Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block26504
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
18%
Improvement Value:$22,800
82%
Total Assessment$27,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,539+1.6%
2021$1,514+4.5%
2020$1,449+5.2%
2019$1,377-48.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6401, Page 1363

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5708, Page 97

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1896