Skip to content

312 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1896

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block26504
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
18%
Improvement Value:$24,700
82%
Total Assessment$30,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,752+4.2%
2024$1,681+0.3%
2023$1,677+0.3%
2022$1,672+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$112,000
Sq Ft1,792DeedBook 6459, Page 1834Recorded10/8/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$68,500
Sq Ft1,792DeedBook 6456, Page 602Recorded9/13/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 5994, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1896