Skip to content

304 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1896

Last Sale Price
$6,300
Last Sale Date
Jun 11, 1986

Property Information

Block26504
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
17%
Improvement Value:$24,900
83%
Total Assessment$29,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,735+4.2%
2024$1,665+0.3%
2023$1,660+0.3%
2022$1,655+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$6,300
DeedBook 2379, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1896