Skip to content

300 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1896

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 21, 2010

Property Information

Block26504
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
17%
Improvement Value:$24,600
83%
Total Assessment$29,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,717+4.2%
2024$1,648+0.3%
2023$1,644+0.3%
2022$1,638+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4743, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1896