Skip to content

1043 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block26601
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
8%
Improvement Value:$67,500
92%
Total Assessment$73,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241+4.2%
2024$4,069+0.3%
2023$4,059+0.3%
2022$4,046+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 6176, Page 681Recorded8/13/2013

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5231, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1906