Skip to content

452 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1925

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block26602
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
18%
Improvement Value:$25,100
82%
Total Assessment$30,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,775+4.2%
2024$1,704+0.3%
2023$1,699+0.3%
2022$1,694+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,722DeedBook 6542, Page 1606Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 6087, Page 869

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4501, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925