Skip to content

1131 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block26702
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,703
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
27%
Improvement Value:$14,800
73%
Total Assessment$20,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,122+0.3%
2022$1,118+1.6%
2021$1,100+4.5%
2020$1,053+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6489, Page 1210

Property Sale

Sale
$2,000

From:

To:

Sq Ft1,703DeedBook 6200, Page 38Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 5575, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1900