Skip to content

32 Cuyler Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1897

Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block26706
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
25%
Improvement Value:$15,600
75%
Total Assessment$20,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,201+4.2%
2024$1,152+0.3%
2023$1,149+0.3%
2022$1,146+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6362, Page 103

Property Sale

Sale
$34,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 6344, Page 1207Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4914, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1897