Skip to content

60 S Logan Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1913

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block26904
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
14%
Improvement Value:$36,200
86%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,442+4.2%
2024$2,344+0.3%
2023$2,338+0.3%
2022$2,330+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000
Sq Ft1,696DeedBook 6527, Page 1694Recorded7/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1913