Skip to content

39 S Logan Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1910

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block26905
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
17%
Improvement Value:$25,900
83%
Total Assessment$31,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,810+4.2%
2024$1,737+0.3%
2023$1,733+0.3%
2022$1,727+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft924DeedBook 6447, Page 700Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5567, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1910