Skip to content

542 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1897

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block2701
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
15%
Improvement Value:$43,500
85%
Total Assessment$51,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,982+4.2%
2024$2,861+0.3%
2023$2,854+0.3%
2022$2,845+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,650DeedBook 6511, Page 240Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$72,000
Sq Ft1,650DeedBook 6510, Page 1106Recorded12/23/2022

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6164, Page 200

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4555, Page 79

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 3641, Page 197

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897