Skip to content

621 Artisan St

Trenton, NJ 08618

Built 2005

Last Sale Price
$120,990
Last Sale Date
Sep 2, 2005

Property Information

Block2702
Lot1.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
12%
Improvement Value:$64,300
88%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,235+4.2%
2024$4,064+0.3%
2023$4,054+0.3%
2022$4,041+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,990
DeedBook 5170, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 2005