Skip to content

629 Artisan St

Trenton, NJ 08618

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block2702
Lot1.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,900
9%
Improvement Value:$89,100
91%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,685+4.2%
2024$5,456+34.6%
2023$4,054+0.3%
2022$4,041+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,320DeedBook 6591, Page 237Recorded5/16/2025

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,320DeedBook 6501, Page 756Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$120,990
DeedBook 5196, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 2005