Skip to content

20 Winder Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1930

Last Sale Date
Nov 5, 2010

Property Information

Block27302
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$5,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$2,688+2.5%
2014$2,623-1.8%
2013$2,671+2.9%
2012$2,597+16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6183, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1930