Skip to content

18 Winder Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1930
Vacant Land

Last Sale Price
$18,400
Last Sale Date
Mar 7, 2001

Property Information

Block27302
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,174
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$5,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$336+4.1%
2024$323+0.3%
2023$322-77.0%
2022$1,400+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$18,400
DeedBook 4015, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1930