Skip to content

118 S Cook Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1926

Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block27302
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
42%
Improvement Value:$7,600
58%
Total Assessment$13,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,533+1.6%
2021$1,509+4.5%
2020$1,444+5.2%
2019$1,373-40.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6394, Page 1632

Property Built

Built

Year Built: 1926