Skip to content

363 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1896

Last Sale Price
$7,500
Last Sale Date
May 20, 2015

Property Information

Block27401
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
20%
Improvement Value:$21,200
80%
Total Assessment$26,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,537+4.2%
2024$1,475+0.3%
2023$1,472+0.3%
2022$1,467+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$7,500

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 6219, Page 522Recorded5/27/2015

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5365, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$79,960
DeedBook 4265, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1896