Skip to content

212 Euclid Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1914

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block27701
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
15%
Improvement Value:$30,800
85%
Total Assessment$36,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,112+4.2%
2024$2,026+0.3%
2023$2,021+0.3%
2022$2,015+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$56,000
Sq Ft1,756DeedBook 6518, Page 1619Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5153, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1914