Skip to content

221 S Cook Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2006

Property Information

Block27902
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
13%
Improvement Value:$60,000
87%
Total Assessment$68,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,985+4.2%
2024$3,825+0.3%
2023$3,815+0.3%
2022$3,803+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,600
DeedBook 3517, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1920