Skip to content

740 Quinton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1926

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block27906
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,111
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
12%
Improvement Value:$65,900
88%
Total Assessment$74,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,345+4.2%
2024$4,170+0.3%
2023$4,159+6.8%
2022$3,896+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft2,111DeedBook 6417, Page 1901Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4896, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1926