Skip to content

244 Ardmore Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block28004
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
14%
Improvement Value:$55,700
86%
Total Assessment$64,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,753+4.2%
2024$3,602+0.3%
2023$3,593+0.3%
2022$3,581+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,156DeedBook 6525, Page 84Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 2740, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1930